Katera savna je boljša: tradicionalna (finska) ali infrardeča ?
Savna že od nekdaj velja za mesto prijetnih trenutkov sprostitve in dobrega počutja telesa in duha. Pravzaprav nam toplota pomaga lajšati bolečine v mišicah in izboljšati zdravje.
Medtem ko so temperature tradicionalne savne morda za nekoga previsoke, lahko infrardeča savna nudi enake prednosti, vendar brez prevelike vročine.
Za razliko od tradicionalnih, infrardeče savne dejansko ne segrejejo zraka, saj uporabljajo posebne infrardeče žarnice, za katere je značilno elektromagnetno sevanje, ki neposredno segreje telo.
Infrardeča savna lahko deluje pri nižji temperaturi (običajno največ 60°) kot tradicionalna, ki običajno doseže med 80-90°. V infrardeči savni le približno 20 % toplote segreje zrak, medtem ko preostalih 80 % ogreva neposredno telo. To naredi okolje bolj znosno, zato lahko v taki savni ostanemo dlje.
Razlike med infrardečo in tradicionalno savno
Glavna razlika med IR in tradicionalno savno je način izkoriščanja toplote. Tradicionalna savna je sestavljena iz enega samega grelnika, ki prenaša toploto v zrak in posledično segreva telo.
Nasprotno pa infrardeča savna uporablja infrardeče grelnike za neposredno ogrevanje telesa. Ker ta absorbira infrardečo toploto, poveča toplotno energijo in povzroči globoko, sproščujoče potenje.
Prostor v IR savni je hladnejši od tradicionalne savne, kar omogoča, da preživimo več časa v notranjosti in uživamo v več prednostih.
Kaj so pravzaprav infrardeči žarki?
Infrardeča svetloba je varna valovna dolžina svetlobe (ali energije), ki jo občutimo kot toploto. Infrardeča toplota je vedno okoli nas. Čutimo jo iz virov, kot sta ogenj in recimo topel pesek na plaži.
Največji vir infrardeče toplote je sonce. Nevidne infrardeče valovne dolžine so tiste, zaradi katerih je sonce vroče (svetlo je zaradi ultravijolične valovne dolžine).
Tako kot ima vidna svetloba razpon valovnih dolžin, ga ima tudi infrardeča svetloba. Infrardeči spekter je sestavljen iz bližnjih, srednjih in daljših infrardečih valov: vsak ima različne značilnosti in frekvenčna območja.
Kako uporabljamo infrardečo savno?
Univerzalnih navodil za uporabo ni, saj so smernice, ki jih je treba upoštevati, vedno subjektivne. Ob tem vseeno priporočamo:
- Pitje vode. Pred vstopom v infrardečo savno se moramo prepričati, da smo hidrirani, zato priporočamo da spijete vsaj kozarec vode pred vstopom v savno.
- Nastavitev časa. Za začetnike je najbolje, da začnete z največ 10–15 minutami savnanja, nato vsaki seji dodajajte čas, dokler ne dosežete predlaganega časa 20–30 minut. Savne so opremljene s časovnikom, zato ga vnaprej nastavite.
- Osvežite se. Vzeti si morate nekaj časa in pustiti, da se telo ohladi. Ko se ohladite, se lahko stuširate. Na koncu popije večjo količino vode.
- Pogostost obiskov. IR savno lahko uporabljate vsak dan.
Kakšne so prednosti uporabe IR savne?
Prednosti uporabe infrardeče savne so podobne kot pri tradicionalni savni:
• izboljšanje spanja;
• sprostitev;
• razstrupljanje;
• lajšanje bolečih mišic;
• lajšanje bolečin v sklepih, kot je artritis;
• izboljšanje cirkulacije;
• pomoč osebam s sindromom kronične utrujenosti.
Študije kažejo, da ima aerobna vadba v kombinaciji s pogostim obiskom savne sinergijski učinek pri zmanjševanju srčno-žilne in splošne umrljivosti. Izpostavljenost visokim temperaturam telo obremenjuje in ta izpostavljenost toploti povzroči zaščitne odzive, ki spodbujajo zdravje srca in ožilja, kot so povečan srčni utrip, znižanje krvnega tlaka in izboljšan pretok krvi. Vročinski stres lahko povzroči izboljšano telesno pripravljenost s povečanjem kardiorespiratorne sposobnosti, vzdržljivosti in ohranjanjem mišične mase. Med vadbo se temperatura osrednjega telesa dvigne, aklimatizacija toplote iz savne pa optimizira telo za toleriranje zvišanja osrednje telesne temperature med prihodnjo vadbo ter podpira druge kardiovaskularne in termoregulacijske funkcije, ki so pomembne pri fitnesu in vadbi. Ti mehanizmi prispevajo k ohranjanju mišične mase in preprečujejo izgubo mišic, do katere lahko pride s staranjem.
(Patrick RP, Johnson TL. Sauna use as a lifestyle practice to extend healthspan. Exp Gerontol. 2021;154:111509. doi:10.1016/j.exger.2021.111509, Laukkanen T, Khan H, Zaccardi F, Laukkanen JA. Association between sauna bathing and fatal cardiovascular and all-cause mortality events. JAMA Intern Med. 2015;175(4):542-548. doi:10.1001/jamainternmed.2014.8187)
Kaj moramo vedeti pred vstopom v IR savno?
• Izogibajte se uporabi infrardeče savne po pitju alkohola, če imate hipotenzijo, ste imeli nedavni srčni infarkt, hudo aortno stenozo ali imate spremenjeno oz. zmanjšano delovanje potenja;
• Izogibajte se uporabi, če se slabo počutite ali imate virozo, ste noseči;
• Uporaba infrardeče savne povzroča prekomerno znojenje, zato se vam ob koncu seje lahko vrti ali se vam zavrti pri vsajanju oz savne. Zato je bolje, da iz savne vstajate počasi, takoj po končanem savnanju popijte vodo in počakajte, da se vaše telo ohladi, preden naredite karkoli drugega;
• V skrajnih primerih lahko nekateri doživijo pregrevanje (toplotni udar) ali dehidracijo.
Če imate zdravstvene težave, kot so hipertenzija, težave s srcem, ali če ste pod zdravniškim nadzorom zaradi terapij, je najbolje, da se pred savnanjem posvetujete z zdravnikom.