BOTULIN (Azzalure. Alluzience, Dysport)
Kaj je botulin?
To je toksin, proizveden v nadzorovanih laboratorijskih pogojih, dozira pa se v zelo majhnih količinah. Temeljito preizkušeni in s strani svetovnih institucij odobreni preparati se uporabljajo že več kot desetletje. Injiciranje botulinum toksina je najpogosteje uporabljen način pomlajevanja oz. odpravljanja gub.
Glavni vzrok za nastanek gub je obrazna mimika. Aktivnost izraznih, mimičnih mišic povzroči krčenje in sproščanje kože nad njimi, posledica česar je nastanek tako imenovanih izraznih gub. Sčasoma postane koža nepovratno zaznamovana, nekatere mišice niso več sposobne popolne sprostitve. Obraz tako postane posut z izraznimi gubami, čelo je namrščeno, pogled “mračen”. Botulin toksin je varna, učinkovita in hitra rešitev za vse, ki si želijo zgladiti vodoravne gube na čelu, navpične gube med obrvmi, in ¨račje tačke¨ okrog oči.
Kaj dosežemo z njegovo uporabo?
Primeren je za vse, ki želijo preprečiti prve znake staranja, izredno dobre rezultate pa z njim dosežemo tudi pri starejših, ki si enostavno želijo bolj svežega videza. Zmanjšanje krčljivosti mišic omogoča postopno sprostitev kože in izginjanje števila gubic. Injiciranje botulina je prava izbira za odpravljanje navpičnih gub, ki se pojavljajo med obrvmi zaradi krčenja mišic, za korekcijo gub okoli očesa, ustničnega roba, gub na čelu ipd. Z njim lahko dosežemo tudi dvig obrvi (browlift). Za razliko od naravnih polnilcev (filerjev) je ta postopek primeren tudi za glajenje gub na področjih, kjer je koža zelo tanka (očesne gube).
Kako poteka postopek?
S pomočjo drobne iglice izkušen zdravnik s področja estetske medicine v kožo injicira botulin toksin. Poseg je minimalno invaziven, zato ne terja posebnega okrevanja. Poseg traja od 10 do 30 minut. Stranski učinki so redki in hitro minejo. Začasno lahko nastopi glavobol, povešenost veke ali slabost. Po postopku se odsvetuje ležanje vsaj 4 ure, masiranje predela in pitje alkoholnih pijač 12 ur po terapiji in vsaj 24 ur se je potrebno izogibati naporni vadbi.
Kaj moram vedeti po postopku z botulinom?
Razen če zdravnik ne reče drugače, se lahko takoj po aplikaciji vrnete k vašim dnevnim dejavnostim. Za zmanjšanje rdečice, otekline ali modrice:
• Ne drgnite in ne pritiskajte na področje zdravljenja 12 ur.
• Ostanite pokonci (ne ležite) tri do štiri ure.
• Izogibajte se telesni vadbi 24 ur.
Tveganja/koristi
Ali obstajajo stranski učinki aplikacije botulina?
Neželeni učinki injeciranja toksina se razlikujejo glede na področje, ki ga zdravimo. Večina težav je blagih in se izboljšajo v dnevu ali dveh. Možni stranski učinki aplikacije vključujejo:
• Bolečina, oteklina, rdečina ali podplutba na mestu zdravljenja.
• Gripi podobni simptomi.
• Glavobol.
• Bolečine v vratu.
• Razdražen želodec (prebavne motnje).
• Začasno povešene veke (ptoza).
• Draženje ali pordelost oči.
Komu se botulin ne sme aplicirati?
Injekcije botulina so relativno varne. Kljub temu se injiciranje ne izvaja v primeru, če ste noseči, dojite ali imate:
• Nevromuskularna bolezen.
• Povešene veke (ptoza).
• Šibke obrazne mišice.
Koliko časa traja, da botulin začne delovati?
Po injiciranju botulina večina pacientov opazi želene učinke okoli tretjega ali četrtega dne. Popolni rezultati bodo vidni v 10 do 14 dneh.
Kako dolgo deluje efekt zdravljenja z botulinom?
V treh do šestih mesecih po terapiji se toksini izločijo in mišice ponovno pridobijo gibanje. Posledično se gube vrnejo in težave, kot so migrene in znojenje, se lahko ponovijo. Za ohranitev rezultatov se lahko odločite za novo injiciranje.
V katerih primerih je potrebno poiskati pomoč po aplikaciji?
Aplikacija botulina je pogost postopek, ki ga redko spremljajo resni neželeni učinki. Vendar morate takoj poklicati svojega zdravnika, če doživite:
• Težave z vidom, vključno z zamegljenim vidom ali povešenimi vekami.
• Znaki okužbe sečil, kot je kri v urinu (hematurija).
• Zasoplost (dispneja).
• Težave pri požiranju.
• Nerazločen govor.
• Otrplost ali paraliza na nezdravljenem območju.
• Hude želodčne težave.
DERMALNI POLNILCI (filerji)
Kaj so dermalni polnilci?
Dermalni polnilci, ki jih uporabljamo v našem Centru so injekcije hialuronske kisline, ki je ena od človeku lastni snovi. Značilnost tovrstnih polnilcev je, da so fiziološki (niso kancerogeni ali teratogeni). Ti polnilci so začasni, a zato tudi varnejši. Pri trajnejših polnilcih obstaja večje tveganje za alergije, granulome, zavračanja in podobno.
Kaj dosežemo z njihovo uporabo?
Namen dermalnih polnilcev je povečati volumen globljih plasti kože. Uporabljamo jih za:
– povečevanje ustnic in/ali poudarek njenih robov,
– glajenje oz. zmanjšanje globine različnih statičnih gub obraza: nazolabialni gubi (gubi, ki potekata od baze nosu na vsaki strani proti ustnemu kotičku), marionetni gubi (gubi, ki potekata od
ustnih kotov proti bradi), gube, ki jih ne moremo v celoti odstraniti z injiciranjem botulinum toksina, npr.gube na čelu, “račje tačke” ob očesnih kotih, navpične gubice okoli ust, gubice na licih).
S polnilci dosegamo lepe estetske rezultate tudi pri oblikovanju oz. povečanju ličnic, za zapolnitev nepravilnosti obraza, nastalih zaradi povešanja in zmanjšanja volumna mehkih tkiv obraza, ki so posledica staranja, za korekcijo nosu.
Kako poteka postopek?
S pomočjo drobne iglice v kožo injiciramo hialuronsko kislino, izbrano glede na potrebe vaše kože in glede na to, kaj želimo s polnilci doseči. Po dogovoru z zdravnico se tretiran predel lahko predhodno tudi anestezira (omrtviči). Polnilci učinkujejo od 6 mesecev do 1 leta in več. Po posegu priporočamo hlajenje področja, kjer je bilo vbrizgano polnilo. S tem zmanjšamo možnosti nastanka oteklin in podplutb. Za čim boljše rezultate upoštevajte dodatna navodila, ki jih dobite po postopku.
Kaj se zgodi po postopku injiciranja dermalnih polnil?
Po injiciranju vam bo zdravnik očistil kožo. Lahko se predel tudi hladi z obkladki za lajšanje bolečin in oteklin. Po aplikaciji se lahko pojavijo modrice, otekline ali nelagodje. Običajno so ti neželeni učinki blagi in izginejo v nekaj dneh. Oteklina večinoma izgine v 24-48 urah.
Pri posegu na ustnicah je vedno prisotna oteklina tkiva, tako da ustnice izgledajo še večje. Po nekaj dneh oteklina splahni, dermalno polnilo se primerno razporedi in takrat vidimo končen učinek. Nekaj dni po aplikaciji so ustnice otekle, lahko se čuti napetost v ustnicah. Ko se dermalno polnilo po 1-2 tednih razporedi, je občutek ustnic normalen, kot pred aplikacijo dermalnega polnila.
Ker je obraz in posebej ustnice eden najbolj vaskulariziranih delov telesa, lahko po vbodu igle nastanejo tudi modrice. Absorbirajo oz. izginejo spontano običajno v 1/2 tednih.
Nekateri pacienti vidijo rezultate takoj po aplikaciji, nekateri pa v kasnejšem obdobju. Kako dolgo bo trajalo, da bodo vidni rezultati in kako dolgo bodo rezultati vidni, je odvisno od več dejavnikov, vključno z vrsto apliciranega polnila.
Tveganja/koristi
Kakšne so prednosti aplikacije dermalnih polnil?
Aplikacije polnil se v medicini izvajajo že mnogo let in dajejo lepe estetske rezultate. Aplikacija v ambulanti, ki jo opravi zdravnik ne traja več kot pol ure. Ker gre za nekirurško zdravljenje, je čas okrevanja minimalen.
Kakšna so tveganja ali zapleti dermalnih polnil?
Resni zapleti so redki in nekateri od teh neželenih učinkov so le začasni. Toda kot pri vsakem estetskem kirurškem posegu obstajajo tveganja.
Vključujejo:
• Asimetričen videz.
• Krvavitev, podplutbe, rdečina, bolečina in oteklina.
• Poškodbe kože, ki lahko povzročijo brazgotine.
• Okužba, ki lahko v hudih primerih povzroči nekrozo (odmrtje okužene kože).
• Bulice ali izbokline pod kožo.
• Otrplost.
• Mozolji, ki izgledajo kot akne.
• Izpuščaj in srbenje.
Redko imajo ljudje težave z vidom po injekcijah dermalnih polnil. Če imate težave z vidom, skupaj s slabostjo, nelagodjem ali bolečino na eni strani telesa, takoj poiščite zdravniško pomoč.
Kolikšen je čas okrevanja po uporabi dermalnih polnil?
Čas okrevanja je odvisen od:
• Velikosti področja kjer je bil opravljen postopek.
• Vrste polnila, ki je bilo aplicirano.
• Vašega splošnega zdravja.
Večina pacientov se lahko takoj po injekcijah dermalnih polnil vrne k vsakodnevnim dejavnostim, vseeno se priporoča dan ali dva odmora pri intenzivni telesni vadbi.
V katerih primerih je potrebno poiskati pomoč po aplikaciji?
Po aplikaciji polnil, takoj pokličite zdravnika, če imate:
• Krvavitev ali bolečino.
• Znake okužbe, vključno z zvišano telesno temperaturo ali rdečico in oteklino na mestu injiciranja.
• Simptome alergijske reakcije ali anafilaksije, kot je težko dihanje ali kratka sapa (dispneja).
Kdaj se postopki ne delajo?
Polnilcev ne uporabljamo ob obstoječih vnetjih na predelu posega. Odsvetuje se uporaba pri nosečnicah in doječih materah. Zaradi večje verjetnosti krvavitve in večje verjetnosti pojava podplutb teden dni pred obiskom odsvetujemo uživanje zdravil z acetilsalicilno kislino, nesteroidnih antirevmatikov, omega 3, vitamina E ter zeliščnih preparatov, ki vsebujejo ginko.
BIOREVITALIZACIJA
PROFHILO – Preparat s hialuronsko kislino, booster in mezoterapija v enem izdelku
Eden glavnih trendov v svetu estetske medicine in pomlajevanja je zagotovo “manj je več” – manj ličil in lepša koža. O porastu tega trenda priča dejstvo, da so dermatološki tretmaji postali vse bolj priljubljeni ne le za glajenje kože in odstranjevanje gub in brazgotin, temveč tudi za doseganje in vzdrževanje dolgotrajne svežine kože.
Profhilo je inovativen izdelek “3 v 1”, saj z njegovo uporabo naredimo tri postopke v enem samem.
Prvi znaki utrujenosti in staranja so posledica pomanjkanja vlage in kolagena v globljih plasteh kože, kar povzroči zmanjšanje elastičnosti kože in povzroči videz postaranega obraza brez sijaja in polnosti. Površinska nega kože s serumi in kremami postaja vse bolj napredna, vendar še vedno ne more globoko nahraniti vseh plasti kože in tkiv. Ko koži primanjkuje ključnih elementov, se koža hitreje stara, izgubi prožnost, postane suha in prične »zategovati«.
Na tržišču so že vrsto let varni medicinski preparati na osnovi hialuronske kisline (tkivna polnila/filerji), s katerimi lahko zapolnimo gube in gubice, z njimi obnovimo volumen. Z nekaterimi preparati lahko obnovimo strukturo kože in jo globoko hidriramo, z mezoterapevtskimi koktajli pa lahko kožo osvežimo.
Z najnovejšim medicinskim preparatom Profhilo, ki je novost v svetu estetske medicine, pa lahko delujemo na vse zgoraj omenjeno. Profhilo deluje kot filer, ojačevalec kože (booster) in mezoterapija! Mnogi ga imenujejo biorevitalizator ali biostimulant, ker je njegova osnovna naloga spodbuditi proizvodnjo lastnega kolagena in elastina v koži z vnosom velike količine hialuronske kisline, ne da bi na območje nanosa dodali nenaravni volumen. S staranjem se sposobnost naše kože, da proizvaja ustrezne količine elastina in kolagena, zmanjšuje, zato je za mladosten videz in elastičnost kože potrebna zunanja stimulacija. Z razvojem estetske medicine ni potrebno več iti na veliko različnih terapij in mesece čakati na rezultate. Z dvema potopkoma uporabe preparata Profhilo, lahko sedaj povrnemo svežino in sijaj vaši koži.
Kaj je Profhilo?
Profhilo je gel iz hialuronske kisline, v katerem sta na poseben način sestavljeni hialuronska kislina z nizko in visoko molekularno maso. Hialuronska kislina z nizko molekularno maso kožo hidrira in spodbudi proizvodnjo naravnega kolagena in elastina, hialuronska kislina z visoko molekularno maso pa izboljša strukturo kože. Profhilo sčasoma sprošča hialuronsko kislino in spodbuja proizvodnjo 4 različnih vrst kolagena in elastina, ki vsak na svoj način prispevajo h kakovosti kože. Za razliko od običajnih dermalnih polnil, ne ustvarja dodatnega volumna, ampak precej globoko v tkivu, spodbudi fibroblaste, da sami proizvajajo več kolagena in kožo naravno ‘napolnijo’. Tako lahko dosežemo čim bolj naravne rezultate, brez »prenapihnjenosti«. Zaradi teh lastnosti je Profhilo idealen za zdravljenje področij, ki jih je sicer težko zdraviti z običajnimi polnili, kot so vrat, roke, roke, kolena, pa tudi obraza.
Komu je Profhilo namenjen?
Zdravljenje je namenjeno osebam, ki so opazili zmanjšanje kakovosti kože in imajo vidne znake staranja. Najpogosteje so to osebe v starostni skupini med 35. in 60. let. Pri mlajših pa lahko zdravilo Profhilo uporabljamo za preprečevanje staranja kože.
Kako se zdravilo Profhilo uporablja?
Zdravilo lahko aplicira samo zdravnik, specialist iz področja estetske medicine in pri tem uporabi tehniko BAP (Bio Aestetic Points). Pripravek se aplicira v točno določene točke. Glede na to, da je Profihilo preparat z najvišjo koncentracijo hialuronske kisline na trgu, sta dovolj že dve zaporedni aplikaciji zdravila. Drugo aplikacijo opravimo 1 mesec po prvi.
Kdaj so vidni rezultati?
Prvi rezultati so vidni 1-2 tedna po prvi aplikaciji, končni pa en mesec po drugi aplikaciji. Zgladijo se drobne gube, izenači se polt, koža pa dobi izjemno polnost in sijaj. Za dolgotrajne rezultate in ohranjanje svežine kože, priporočamo, da se postopek s preparatom Profhilo obnovi dvakrat letno kot vzdrževalno zdravljenje. Profhilo lahko uporabimo samostojno, lahko pa ga za še boljše rezultate in v primerih starejših kož, kombiniramo z drugimi tretmaji pomlajevanja. Na kratko – Profhilo je nova generacija preparatov v estetski medicini, ki: – izboljša videz utrujenega obraza – obnovi volumen – globoko hidrira kožo in ji povrne elastičnost Popolnoma naravne sestavine kompenzirajo prostornino samo tam, kjer je to potrebno, brez tveganja nenaravnih rezultatov. Kožo spodbuja, da se naravno pomladi in s posebno BAP tehniko poskrbi za pravilno porazdelitev pripravka po celotnem željenem področju.
Tveganja/koristi
Kakšne so prednosti aplikacije dermalnih polnil?
Aplikacije polnil se v medicini izvajajo že mnogo let in dajejo lepe estetske rezultate. Aplikacija v ambulanti, ki jo opravi zdravnik ne traja več kot pol ure. Ker gre za nekirurško zdravljenje, je čas okrevanja minimalen.
Kakšna so tveganja ali zapleti dermalnih polnil?
Resni zapleti so redki in nekateri od teh neželenih učinkov so le začasni. Toda kot pri vsakem estetskem kirurškem posegu obstajajo tveganja.
Vključujejo:
• Asimetričen videz.
• Krvavitev, podplutbe, rdečina, bolečina in oteklina.
• Poškodbe kože, ki lahko povzročijo brazgotine.
• Okužba, ki lahko v hudih primerih povzroči nekrozo (odmrtje okužene kože).
• Bulice ali izbokline pod kožo.
• Otrplost.
• Mozolji, ki izgledajo kot akne.
• Izpuščaj in srbenje.
Redko imajo ljudje težave z vidom po injekcijah dermalnih polnil. Če imate težave z vidom, skupaj s slabostjo, nelagodjem ali bolečino na eni strani telesa, takoj poiščite zdravniško pomoč.
Kolikšen je čas okrevanja po uporabi dermalnih polnil?
Čas okrevanja je odvisen od:
• Velikosti področja kjer je bil opravljen postopek.
• Vrste polnila, ki je bilo aplicirano.
• Vašega splošnega zdravja.
Večina pacientov se lahko takoj po injekcijah dermalnih polnil vrne k vsakodnevnim dejavnostim, vseeno se priporoča dan ali dva odmora pri intenzivni telesni vadbi.
V katerih primerih je potrebno poiskati pomoč po aplikaciji?
Po aplikaciji polnil, takoj pokličite zdravnika, če imate:
• Krvavitev ali bolečino.
• Znake okužbe, vključno z zvišano telesno temperaturo ali rdečico in oteklino na mestu injiciranja.
• Simptome alergijske reakcije ali anafilaksije, kot je težko dihanje ali kratka sapa (dispneja).
Kdaj se postopki ne delajo?
Postopkov ne opravljamo ob obstoječih vnetjih na predelu posega. Odsvetuje se uporaba pri nosečnicah in doječih materah. Zaradi večje verjetnosti krvavitve in večje verjetnosti pojava podplutb teden dni pred obiskom odsvetujemo uživanje zdravil z acetilsalicilno kislino, nesteroidnih antirevmatikov, omega 3, vitamina E ter zeliščnih preparatov, ki vsebujejo ginko.
MEZOTERAPIJA (za navlaženo kožo, za izboljšanje elastičnosti in glajenje drobnih linij)
Kaj je?
Zdravnica s pomočjo injekcije vbrizga pod kožo preparate, ki vsebujejo snovi, kot je hialuronska kislina in druge aktivne snovi, ki so varne in preizkušene in zelo izboljšajo videz “utrujene kože”. Postopke se lahko izvaja same s 3 do 5 ponovitvami na 14 dni ali en mesec. Lahko pa se jih kombinira z drugimi aparaturnimi ali injekcijskimi postopki za sinergistično delovanje.
Kaj dosežemo s postopki?
S postopki izboljšamo kakovost kože obraza, omogočimo globoko hidracijo, izboljšamo elastičnost in čvrstost kožnega tkiva. Vidno se izboljša tonus kože in zmanjšajo se gubice.
Tveganja/koristi
Kakšne so prednosti aplikacije dermalnih polnil?
Aplikacije polnil se v medicini izvajajo že mnogo let in dajejo lepe estetske rezultate. Aplikacija v ambulanti, ki jo opravi zdravnik ne traja več kot pol ure. Ker gre za nekirurško zdravljenje, je čas okrevanja minimalen.
Kakšna so tveganja ali zapleti dermalnih polnil?
Resni zapleti so redki in nekateri od teh neželenih učinkov so le začasni. Toda kot pri vsakem estetskem kirurškem posegu obstajajo tveganja.
Vključujejo:
• Asimetričen videz.
• Krvavitev, podplutbe, rdečina, bolečina in oteklina.
• Poškodbe kože, ki lahko povzročijo brazgotine.
• Okužba, ki lahko v hudih primerih povzroči nekrozo (odmrtje okužene kože).
• Bulice ali izbokline pod kožo.
• Otrplost.
• Mozolji, ki izgledajo kot akne.
• Izpuščaj in srbenje.
Redko imajo ljudje težave z vidom po injekcijah dermalnih polnil. Če imate težave z vidom, skupaj s slabostjo, nelagodjem ali bolečino na eni strani telesa, takoj poiščite zdravniško pomoč.
Kolikšen je čas okrevanja po uporabi dermalnih polnil?
Čas okrevanja je odvisen od:
• Velikosti področja kjer je bil opravljen postopek.
• Vrste polnila, ki je bilo aplicirano.
• Vašega splošnega zdravja.
Večina pacientov se lahko takoj po injekcijah dermalnih polnil vrne k vsakodnevnim dejavnostim, vseeno se priporoča dan ali dva odmora pri intenzivni telesni vadbi.
V katerih primerih je potrebno poiskati pomoč po aplikaciji?
Po aplikaciji polnil, takoj pokličite zdravnika, če imate:
• Krvavitev ali bolečino.
• Znake okužbe, vključno z zvišano telesno temperaturo ali rdečico in oteklino na mestu injiciranja.
• Simptome alergijske reakcije ali anafilaksije, kot je težko dihanje ali kratka sapa (dispneja).
Kdaj se postopki ne delajo?
Postopkov ne izvajamo ob obstoječih vnetjih na predelu posega. Odsvetuje se uporaba pri nosečnicah in doječih materah. Zaradi večje verjetnosti krvavitve in večje verjetnosti pojava podplutb teden dni pred obiskom odsvetujemo uživanje zdravil z acetilsalicilno kislino, nesteroidnih antirevmatikov, omega 3, vitamina E ter zeliščnih preparatov, ki vsebujejo ginko.
BIOSTIMULACIJA
POLINUKLEOTIDI
Kaj so polinukleotidi?
Polinukleotidi so novejši medicinski pripravek v regenerativni medicini, ki deluje na celični ravni. Izboljšajo kakovost kože in pomagajo obnoviti tkiva. Pripravki so v obliki gelov različnih debelin, sestavljeni iz visoko prečiščenih molekul DNK, ekstrahiranih iz spolnih žlez rib.
Polimerizirani polinukleotidi delujejo tako, da stimulirajo fibroblaste, ki spodbujajo celični metabolizem, izboljšajo elastičnost, povečajo proizvodnjo kolagena in hidrirajo kožo. V predelu okoli oči se z nanosom polinukleotidov koža regenerira, prestrukturirajo globoka tkiva, izboljšajo se površinske gube.
Kako poteka postopek uporabe polinukleotidov?
Polinukleotide vbrizgamo v kožo s tanko iglo, podobno kot pri mezoterapiji ali biorevitalizaciji. Negujemo lahko kožo obraza, vratu, dekolteja, hrbtišča, lasišča ali drugih predelov, predvsem kožo, kjer imamo brazgotine in strije.
Posebnost te metode je, da omogoča boljše in dolgotrajnejše rezultate v primerjavi s klasično mezoterapijo. Polinukleotidi namreč sprožijo celične samoobnovitvene procese v koži, ki trajajo 6-9 mesecev.
Celoten tretma lahko traja do 30 minut. Pred tretmajem lahko na kožo nanesemo lokalni anestetik, da bo bolečina čim manjša.
Po postopku
Po postopku lahko na mestu injiciranja še nekaj dni ostanejo drobne papulice ”mehurčki”, ki kmalu popolnoma izginejo. Pacient mora zmanjšati izpostavljenost tretiranega področja uv svetlobi ali ekstremnemu mrazu, vsaj dokler se mehurčki popolnoma ne absorbirajo.
Kot pri vsakem perkutanem zdravljenju lahko tudi uporaba polinukleotidov vključuje tveganje okužbe, zato je pri čiščenju in razkuževanju predela, ki je bil tretiran, priporočljiva največja previdnost, pri čemer se izogibajte uporabi izdelkov, ki dražijo ali senzibilizirajo kožo.
Zaradi uporabe igel, ki so sicer zelo tanke, lahko na mestu vboda nastane manjša modrica, ki izgine v nekaj dneh po posegu.
Redko se lahko na tretiranem območju pojavijo reakcije, ki so skupne vsem postopkom z injekcijami, kot so oteklina, eritem, občutek vročine ali bolečine. Za hitrejšo rešitev teh pojavov lahko na tretirano mesto nanesete hladne obkladke. Običajno ti simptomi po kratkem času izginejo. Če simptomi ne izginejo, se posvetujte z zdravnikom.
Po zdravljenju se lahko takoj vrnete k vsakodnevnim aktivnostim. 3 dni po postopku intenzivni fizični napori in savnanje niso priporočljivi. Za najboljše rezultate je treba postopek ponoviti vsaj 3-krat v kratkih presledkih. Vzdrževalne postopke priporočamo po 6 ali 12 mesecih.
Za koga je primerna aplikacija polinukleotidov?
Polinukleotidna mezoterapija je primerna za moške in ženske po 25. letu. Je odlična metoda za izboljšanje in ohranjanje zdravja kože.
Postopek je še posebej priporočljiv v naslednjih primerih:
• pusta koža,
• ohlapna in suha koža,
• razširjene pore,
• majhne gube,
• brazgotine, vključno z brazgotinami po aknah,
• utrujena in ohlapna koža okoli oči,
• temni kolobarji pod očmi,
• otekanje okoli oči (po polnilih s hialuronsko kislino),
• koža z znaki foto in kronostaranja.
Zdravljenje s polinukleotidi lahko izvajamo kot samostojen postopek ali kot sinergijski del programa pomlajevanja, ki ga v ambulanti priporočamo individualno samo za vas.
Tveganja/koristi
Kakšne so prednosti aplikacije dermalnih polnil?
Aplikacije polnil se v medicini izvajajo že mnogo let in dajejo lepe estetske rezultate. Aplikacija v ambulanti, ki jo opravi zdravnik ne traja več kot pol ure. Ker gre za nekirurško zdravljenje, je čas okrevanja minimalen.
Kakšna so tveganja ali zapleti dermalnih polnil?
Resni zapleti so redki in nekateri od teh neželenih učinkov so le začasni. Toda kot pri vsakem estetskem kirurškem posegu obstajajo tveganja.
Vključujejo:
• Asimetričen videz.
• Krvavitev, podplutbe, rdečina, bolečina in oteklina.
• Poškodbe kože, ki lahko povzročijo brazgotine.
• Okužba, ki lahko v hudih primerih povzroči nekrozo (odmrtje okužene kože).
• Bulice ali izbokline pod kožo.
• Otrplost.
• Mozolji, ki izgledajo kot akne.
• Izpuščaj in srbenje.
Redko imajo ljudje težave z vidom po injekcijah dermalnih polnil. Če imate težave z vidom, skupaj s slabostjo, nelagodjem ali bolečino na eni strani telesa, takoj poiščite zdravniško pomoč.
Kolikšen je čas okrevanja po uporabi dermalnih polnil?
Čas okrevanja je odvisen od:
• Velikosti področja kjer je bil opravljen postopek.
• Vrste polnila, ki je bilo aplicirano.
• Vašega splošnega zdravja.
Večina pacientov se lahko takoj po injekcijah dermalnih polnil vrne k vsakodnevnim dejavnostim, vseeno se priporoča dan ali dva odmora pri intenzivni telesni vadbi.
V katerih primerih je potrebno poiskati pomoč po aplikaciji?
Po aplikaciji polnil, takoj pokličite zdravnika, če imate:
• Krvavitev ali bolečino.
• Znake okužbe, vključno z zvišano telesno temperaturo ali rdečico in oteklino na mestu injiciranja.
• Simptome alergijske reakcije ali anafilaksije, kot je težko dihanje ali kratka sapa (dispneja).
Kdaj zdravljenja ni mogoče izvesti?
Uporaba polinukleotidov je kontraindicirana pri osebah z dokazano individualno preobčutljivostjo na sestavine izdelka ali s pozitivno anamnezo alergije na izdelke ribjega izvora. Ker ni na voljo kliničnih podatkov o uporabi zdravila pri bolnikih z avtoimunskimi boleznimi, pri nosečnicah in doječih materah ter osebah, mlajših od osemnajst let, zdravljenje v teh primerih ni priporočljivo.
RADIESSE®
Kaj je Radiesse®?
Radiesse® je biostimulator kolagena, ki povrne volumen koži tako, da napolni linije in gube ter osveži celoten videz vašega obraza in rok. Apliciranje polnila lahko opravijo strokovnjaki iz področja estetske medicine tako, da ga z iglo vbrizgajo na mesta, kjer je koža izgubila volumen. Rezultat je delno viden takoj, ker povrnjen volumen napolni linije. Njegov polni učinek se pokaže po 8 tednih, ko Radiesse® stimulira v telesu prisoten kolagen k ponovnemu nastajanju – prav tako, kot ga je telo samo proizvajajo v mladostnih letih. V tednih po opravljenem postopku v ambulanti se v koži postopno proizvajajo nove molekule kolagena, obraz postaja manj utrujen, koža se napne in je ponovno elastična. Sprememba je postopna in naravna.
Kako Radiesse® deluje?
Preparat vsebuje kalcij in je sterilen, brez prisotnosti lateksa. Gre za spojino gela in sintetičnega kalcijevega hidroksiapatita, ki se kot biokompatibilen material v medicini uspešno uporablja že več kot 20 let. Kalcij je naravno prisoten v človekovih kosteh in zobeh, zato je popolnoma naraven in ga telo čez čas absorbira. Ko zdravnik z drobno iglo, ki ni ostra-kanila, vbrizga polnilo v podkožje, opazimo izboljšanje v smislu zmanjšanja vidnih gub in upadle kože. Podobno kot pri dermalnih polnilih, ki vsebujejo hialuronsko kislino. Nadgradnja polnil s hialuronsko kislino in prava funkcija Radiesse® pa se zgodi v koži, kjer se delci polnila obnašajo kot gradniki, ki omogočajo kolagenu ponovno rast oziroma sintezo. Posledica tega procesa je izboljšan tonus kože, ki postane bolj elastična, sijoča, zgladijo se vidne gubice. Tako postaja vaš obraz z vsakim dnem bolj svež in spočitega videza.
Cilj pomlajevanja s polnilom Radiesse® je naraven in svež videz, zato je preparat še posebej primeren za tiste, ki jih je strah umetnega oz. nenaravnega videza in pretiranih sprememb.
Kako poteka postopek polnilom Radiesse®?
Ob aplikaciji polnila je zaradi tanke iglice na vstopni točki čutiti le zelo rahlo bolečino, ki se lahko ublaži z lokalnim anestetikom. Postopek polnjenja traje od 15 do 30 minut. Po postopku ni potrebno okrevanje in pacient lahko odide po vsakdanjih opravkih. Pomembno pa je ne izpostavljanje UV žarkom. Če se pojavijo otekline na mestih vboda, le te izginejo v parih dneh. Po postopku pa ne ostanejo modrice, koža ni rdeča. Učinki pomlajevanja trajajo od 12 do18 mesecev. Ker se polnilo uporablja že kar nekaj let, je znano, da trajajo učinki zaradi razlik v človeških telesih in naravne absorbcije kalcija v preparatu lahko tudi 24 mesecev.
Komu je namenjen Radiesse®?
Radiesse® se uporablja od leta 2015. Ker se ljudje različno staramo, se uporablja na pacientih v starosti med 35 in 60 let. Znano je, da sinteza kolagena po 25. letu upade in ker imamo ljudje različne življenjske sloge in različno skrbimo zase, se tudi koža pri nekaterih stara hitreje kot pri drugih.
Ali se lahko Radiesse® uporablja tudi na drugih delih telesa?
Radiesse je indiciran tudi za neinvazivno pomlajevanje rok in vratu. Pogostokrat pogled na roke in vrat razkriva človekovo pravo starost. Na rokah je hitro vidna izguba kolagena, kar naredi roke starikave. Kosti in vezi izstopijo in pojavijo se gubice. Polnilo Radiesse® je, poleg pomlajevanja obraza, namenjeno tudi povrnitvi mladostnega videza hrbtišča rok, ki ga napolni in osveži in je zelo učinkovito tudi pri pomlajevanju starostnih sprememb vratu.
Radiesse® je eno najbolj varnih polnil na tržišču, saj ima v teh letih uporabe zelo malo evidentiranih stranskih učinkov. Redki stranski učinki vključujejo bolečino, rdečico, otekline in infekcijo na mestu vboda. Polnilo je nestrupeno in hipoalergeno. Ne priporoča se uporaba pri nosečnicah, doječih materah in pri mlajši od 21 let.
Tveganja/koristi
Kakšne so prednosti aplikacije dermalnih polnil?
Aplikacije polnil se v medicini izvajajo že mnogo let in dajejo lepe estetske rezultate. Aplikacija v ambulanti, ki jo opravi zdravnik ne traja več kot pol ure. Ker gre za nekirurško zdravljenje, je čas okrevanja minimalen.
Kakšna so tveganja ali zapleti dermalnih polnil?
Resni zapleti so redki in nekateri od teh neželenih učinkov so le začasni. Toda kot pri vsakem estetskem kirurškem posegu obstajajo tveganja.
Vključujejo:
• Asimetričen videz.
• Krvavitev, podplutbe, rdečina, bolečina in oteklina.
• Poškodbe kože, ki lahko povzročijo brazgotine.
• Okužba, ki lahko v hudih primerih povzroči nekrozo (odmrtje okužene kože).
• Bulice ali izbokline pod kožo.
• Otrplost.
• Mozolji, ki izgledajo kot akne.
• Izpuščaj in srbenje.
Redko imajo ljudje težave z vidom po injekcijah dermalnih polnil. Če imate težave z vidom, skupaj s slabostjo, nelagodjem ali bolečino na eni strani telesa, takoj poiščite zdravniško pomoč.
Kolikšen je čas okrevanja po uporabi dermalnih polnil?
Čas okrevanja je odvisen od:
• Velikosti področja kjer je bil opravljen postopek.
• Vrste polnila, ki je bilo aplicirano.
• Vašega splošnega zdravja.
Večina pacientov se lahko takoj po injekcijah dermalnih polnil vrne k vsakodnevnim dejavnostim, vseeno se priporoča dan ali dva odmora pri intenzivni telesni vadbi.
V katerih primerih je potrebno poiskati pomoč po aplikaciji?
Po aplikaciji polnil, takoj pokličite zdravnika, če imate:
• Krvavitev ali bolečino.
• Znake okužbe, vključno z zvišano telesno temperaturo ali rdečico in oteklino na mestu injiciranja.
• Simptome alergijske reakcije ali anafilaksije, kot je težko dihanje ali kratka sapa (dispneja).
Kdaj zdravljenja ni mogoče izvesti?
Polnilcev ne uporabljamo ob obstoječih vnetjih na predelu posega. Odsvetuje se uporaba pri nosečnicah in doječih materah. Zaradi večje verjetnosti krvavitve in večje verjetnosti pojava podplutb teden dni pred obiskom odsvetujemo uživanje zdravil z acetilsalicilno kislino, nesteroidnih antirevmatikov, omega 3, vitamina E ter zeliščnih preparatov, ki vsebujejo ginko.
SCULPTRA® AESTHETIC
Kaj je Sculptra® Aesthetic?
Sculptra Aesthetic je biostimulator kolagena, ki se uporablja v estetski medicini in lahko daje odlične rezultate pri tretmajih pomlajevanja. Rezultati so vidni postopoma s stalnim zmanjševanjem gub.
Polnilo L-polimlečne kisline za razliko od klasičnih polnil omogoča preoblikovanje obraza s spodbujanjem proizvodnje kolagena in postopno vračanje njegovega mladostnega videza. Po terapiji (ki lahko vključuje 2 ali 3 ponovitve, ki se izvajajo v nekaj mesecih) lahko doseženi rezultat traja več kot 2 leti.
Iz česa je narejena Sculptra® Aesthetic?
To polnilo je sestavljeno iz L-polimlečne kisline, ki ima stimulativno funkcijo na sintezo kolagena. Je varna, biološko razgradljiva snov in je v medicini že vrsto let poznana kot šivalni material.
Uporaba Sculptra® Aesthetic v estetski medicini
Polnilo je bilo razvito kot alternativa naravnemu kolagenu za polnjenje različnih predelov obraza, kot so:
– globoke nazolabialne gube (od nosu do ust)
– marionetne (ustnične) gube
– definicija čeljusti in dodajanje volumna v predelu senc in ličnic.
– Ni priporočljivo za uporabo pod očmi ali na ustnicah.
Tehnika in rezultati
Stimulacijsko polnilo se z majhno brizgo vbrizga v kožo na predelih, ki jih želimo zdraviti Po tretmaju je potrebna redna masaža tretiranih predelov.
Navodila za pacienta
• V prvih 24 urah je treba na tretirano mesto nanesti obkladek z ledom (izogibajte se neposrednemu stiku ledu s kožo), da zmanjšate oteklino in podplutbe. Injiciranje preparata lahko povzroči rdečino, oteklino ali modrice v koži. Ti neželeni učinki običajno izginejo v nekaj urah pa do tedna dni. Ob dolgotrajnih simptomih ali znakih vnetja je treba obvestiti zdravnika.
Gube, ki so bile zdravljene s preparatom, so lahko na začetku, po injiciranju znova vidne, vendar se videz le teh postopoma izboljša v nekaj
tednih, ko je viden učinek tretmaja z izdelkom Sculptra Aesthetic.
Po kontrolnem obisku (najmanj 1 mesec po zdravljenju) bo zdravnik ocenil potrebo po nadaljnjih injekcijah izdelka.
• Priporočljivo je, da tretirane predele masirate krožno 5 minut 5 krat na dan 5 dni po injiciranju.ž
• Injiciranje preparata Sculptra Aesthetic lahko povzroči majhne papule na tretiranem območju. Te podkožne papule običajno niso vidne in so asimptomatske, vendar jih je včasih mogoče opaziti s pritiskom na tretirano območje. Če se papule obarvajo rdeče ali se opazi sprememba barve, se mora bolnik takoj posvetovati z zdravnikom.
• Po aplikaciji preparata se lahko takoj vrnete k normalnim aktivnostim in če ni zapletov, lahko make up nanesete nekaj ur po tretmaju.
• Izogibajte se izpostavljanju tretiranega predela soncu oz. UV žarkom, dokler oteklina in rdečica ne izgineta, vendar je tudi po tem času obvezna uporaba ustrezne zaščite za sonce.
• Biostimulator kolagena Sculptra Aesthetic ne daje takojšnjih rezultatov kot klasična polnila na osnovi hialuronske kisline. Rezultati so vidni po 4 tednih oz, če so potrebne dodatne terapije po 2 ali 3 terapija in trajajo 2 leti.
Tveganja/koristi
Kakšne so prednosti aplikacije dermalnih polnil?
Aplikacije polnil se v medicini izvajajo že mnogo let in dajejo lepe estetske rezultate. Aplikacija v ambulanti, ki jo opravi zdravnik ne traja več kot pol ure. Ker gre za nekirurško zdravljenje, je čas okrevanja minimalen.
Kakšna so tveganja ali zapleti dermalnih polnil?
Resni zapleti so redki in nekateri od teh neželenih učinkov so le začasni. Toda kot pri vsakem estetskem kirurškem posegu obstajajo tveganja.
Vključujejo:
• Asimetričen videz.
• Krvavitev, podplutbe, rdečina, bolečina in oteklina.
• Poškodbe kože, ki lahko povzročijo brazgotine.
• Okužba, ki lahko v hudih primerih povzroči nekrozo (odmrtje okužene kože).
• Bulice ali izbokline pod kožo.
• Otrplost.
• Mozolji, ki izgledajo kot akne.
• Izpuščaj in srbenje.
Redko imajo ljudje težave z vidom po injekcijah dermalnih polnil. Če imate težave z vidom, skupaj s slabostjo, nelagodjem ali bolečino na eni strani telesa, takoj poiščite zdravniško pomoč.
Kolikšen je čas okrevanja po uporabi dermalnih polnil?
Čas okrevanja je odvisen od:
• Velikosti področja kjer je bil opravljen postopek.
• Vrste polnila, ki je bilo aplicirano.
• Vašega splošnega zdravja.
Večina pacientov se lahko takoj po injekcijah dermalnih polnil vrne k vsakodnevnim dejavnostim, vseeno se priporoča dan ali dva odmora pri intenzivni telesni vadbi.
V katerih primerih je potrebno poiskati pomoč po aplikaciji?
Po aplikaciji polnil, takoj pokličite zdravnika, če imate:
• Krvavitev ali bolečino.
• Znake okužbe, vključno z zvišano telesno temperaturo ali rdečico in oteklino na mestu injiciranja.
• Simptome alergijske reakcije ali anafilaksije, kot je težko dihanje ali kratka sapa (dispneja).
Kdaj se postopki ne delajo?
Zdravila Sculptra Aesthetic ne smejo uporabljati osebe, ki so preobčutljive za katero koli sestavino zdravila Sculptra Aesthetic (mikrodelci poli-L-mlečne kisline (PLLA), karboksimetilceluloza (USP), pirogeni manitol (USP) in sterilna voda za injekcije (USP). Zdravila Sculptra Aesthetic se ne sme uporabljati pri bolnikih z znano anamnezo ali dovzetnostjo za nastanek keloidov ali hipertrofičnih brazgotin. Odsvetuje se uporaba pri nosečnicah in doječih materah. Zaradi večje verjetnosti krvavitve in večje verjetnosti pojava podplutb teden dni pred obiskom odsvetujemo uživanje zdravil z acetilsalicilno kislino, nesteroidnih antirevmatikov, omega 3, vitamina E ter zeliščnih preparatov, ki vsebujejo ginko.
LASERSKO ZDRAVLJENJE KOŽE Z LASERJEM Asclepion MCL 31 Dermablate Er-YAG: ABLACIJA IN KOAGULACIJA KOŽE, FRAKCIONIRANA ABLACIJA IN NEABLATIVNO ZATEZANJE KOŽE
Laser MCL31 Dermablate Er: YAG odstranjuje kožo s stopnjo natančnosti, ki jo je mogoče izmeriti v mikronih. Laserske postopke je mogoče izvesti kot popolnoma ablativne, neablativne ali frakcionirano ablativne. Na ta način lahko zdravnik varno in nežno odstrani najrazlične kožne spremembe na povrhnjici in v usnjici, poleg tega pa tak sistem omogoča tudi učinkovito pomlajevanje kože.
Frakcionirano ablativno zdravljenje kože
Frakcionirano ablativno lasersko zdravljenje kože z Dermablate MCL31 se od starejših metod razlikuje predvsem po izrazitem zmanjšanju stranskih učinkov ter boljši učinkovitosti pri zdravljenju kožnih sprememb, ki nastanejo kot posledica naravnega staranja kože in izpostavljanja UV žarkom (fotostaranje) ter drugim škodljivim zunanjim dejavnikom. Z njim lahko izboljšamo površino kože, zgladimo nekatere gubice in popravimo znake poškodb kože zaradi sonca (kot na primer pigmentne spremembe oz. madeži na koži), zmanjšamo pore, izboljšamo izgled brazgotin in strij,… Je varna in zelo učinkovita metoda za odpravljanje in zdravljenje omenjenih težav.
Kaj je lasersko frakcionirano ablativno zdravljenje?
Pri frakcioniranem posegu na nekem predelu ustvarimo veliko število mikroskopsko majhnih poškodb kože. Drobne ranice po posegu navzven skoraj niso opazne. Tako so dnevi po posegu za paciente precej manj neprijetni kot po posegih s klasičnimi ablativnimi laserji. Že tri do štiri dni po posegu, ali tudi več, kar je odvisno od izbranega frakcioniranega laserskega načina, se lahko ob spretnem minimalnem kozmetičnem prekrivanju vrnete k vsakodnevnim aktivnostim.
Med posegom večina pacientov občuti žareč občutek na koži, kar običajno traja še nekaj ur ali dni po končanem postopku. Koža je od drugega do cca 10 dne rdeča, otečena, različno obarvana in se lušči (odvisno od izbranega postopka). UV žarkom, izraziti toploti oz. mrazu in drgnjenju kože se morate izogibati vsaj 4 tedne po posegu. Po tem morate uporabljati ustrezno zaščitno sredstvo.
Kateri frakcioniran laserski način izbrati?
Po pogovoru z zdravnikom se izbere primeren FLN za vsakega posameznika, ki je odvisen od več parametrov: izgled kože, želje pacienta, starost pacienta in prisotnost kolagena v koži, časovne omejitve pacienta,…
Različni načini frakcioniranega laserskega zdravljenja z MCL 31 Dermablade
• C10 LUNCH PEEL LASER (osvežitev in lepši izgled kože)
• C10 + W25 LASER MIX (tonus, osvežitev in lepši izgled kože)
Staranje kože je posledica zmanjšane elastičnosti in čvrstosti kože. Glavni vzrok za to, je manjša aktivnost celic fibroblastov, ki izdelujejo kolagen za čvrstost in elastična vlakna za večjo elastičnost kože. Ob povečanju aktivnosti celic, ki jih lahko vzpodbudimo z laserskimi žarki, se izboljša izgled kože. Postopek C10 oz. kombinacijo z W25 se lahko ponovi večkrat na leto v hladnih mesecih.
• E10 (stimulacija kolagena), E10+W25 (super pomlajevanje) EXPERT LASER
Postopek z laserjem Aesculap Dermablade MCL31 v načinu Expert laser je namenjeno fotoremodelaciji kolagena. Zdravljenje globokih gub, zmanjševanje por, koža prizadeta zaradi aken. Energija, ki jo laser seva, se absorbira v hemoglobinu, povzroči zlepljenje najmanjših žil v koži, kar se zazna kot poškodba kože. Fibroblasti se aktivirajo, zgradijo nove žile s čvrstejšim kolagenom. Končni rezultat je gladka koža, manjše pore – izboljša se čvrstost kože, ten in tekstura.
Po postopku se ne umivajte po tretiranem predelu vsaj 12 ur. Po posegu je koža otečena, nekaj dni pordela (3-6 dni), v obsevanih predelih je občutek toplote. Koža zateza in se lahko obarva. Po nekaj dneh se začne luščiti. Pod njo je vidna rožnata koža. V obsevanih predelih imate nekaj dni občutek toplote, mogoče se občuti rahlo zbadanje. Po postopku je potrebno kožo mazati s priporočeno kremo večkrat na dan vsaj dokler je koža rdeča. Ob tem se dodatno kožo vlaži z vlažilno kremo. Nujna je stalna 100 % zaščita pred UV žarki.
Za čim boljši učinek svetujemo 3 obiske v 4 tednskih intervalih. Rezultati so takojšnji in progresivni, optimalno izboljšanje pa je običajno vidno v 2 do 3 mesecih. V tem času poteka celjenje kožnih struktur in proizvodnja novega kolagena, ki nadomesti poškodovano tkivo oz. kožo zdravkhenje z laserjem.
• N10 (površinske gube, tanka, pergamentna, suha koža) STANDARD LASER
Koža je sestavljena iz treh plasti: povrhnjice ali epidermisa, usnjice ali dermisa in subdermisa ali podkožja. Povrhnjica ščiti telo pred zunanjimi vplivi, usnjica vsebuje kožne priveske kot so dlačice, znojnice.., podkožje služi kot toplotna zaščita telesa. Eden od osnovnih vzrokov staranja kože je zmanjšana aktivnost fibroblastov in vezivnega tkiva ter zmanjšana napetost in debelina kolagenskih vlaken v papilarni plasti usnjice.
N10 je laserski poseg, pri katerem se ostrani povrhnjica in delno usnjica. V tednu dni zraste nova povrhnjica. Poškodba kože, ki nastane, spodbudi aktivnost celic k izdelavi kolagena. Z nastankom novega kolagena je koža bolj napeta in elastična.
Po postopku se ne umivajte po tretiranem predelu vsaj 12 ur. Po posegu je koža otečena, nekaj dni pordela (do 10 dni), v obsevanih predelih je občutek toplote. Koža zateza in se lahko obarva. Po nekaj dneh začne luščiti. Pod njo je vidna rožnata koža. V obsevanih predelih imate nekaj dni občutek toplote, mogoče se občuti rahlo zbadanje. Po postopku je potrebno kožo mazati s priporočeno kremo večkrat na dan vsaj dokler je koža rdeča. Ob tem se dodatno kožo vlaži z vlažilno kremo. Nujna je stalna 100 % zaščita pred UV žarki.
Za čim boljši učinek svetujemo 3 obiske v 4 tednskih intervalih. Rezultati so takojšnji in progresivni, optimalno izboljšanje pa je običajno vidno v 2 do 3 mesecih. V tem času poteka celjenje kožnih struktur in proizvodnja novega kolagena, ki nadomesti poškodovano tkivo oz. kožo zdravljeno z laserjem.
• N25 (intenzivno zatezanje kože) INTENSIVE LASER
Pri ablativnem frakcioniranem zdravljenju v načinu N25 se odstrani povrhnjica, v globjih plasteh kože pa nastanejo mikropoškodbe, ki spodbudijo delovanje fibroblastov in nastanek novega kolagena. Rezultat je na izgled mlajša koža, brez pigmentacij, gub. Povrhnjica se obnovi v enem tednu po posegu, v tem času koža potrebuje posebno nego, to je večkratno dnevno izpiranje kože s sterilno tekočino in uporabo posebnih mazil. Po postopku se ne umivajte po tretiranem predelu vsaj 12 ur. Rdečica na obsevanih predelih je lahko prisotna še več tednov po posegu. Ker je odstranjena zaščitna plast kože, je v primerih, ki jih določi zdravnik, potrebno po posegu jemati antibiotik. V primeru okužbe z virusom herpesa tudi protivirusna zdravila. V določenih primerih je potrebno opraviti več kot en poseg za željeni učinek. V tem primeru se postopek ponovi po 3 – 9 mesecih.
Neablativno zatezanje kože
Erbijev pulz lahko spremenimo, da postane topel (Thermal mode) in ga uporabimo za segrevanje tkiva, brez ablacije v namene stimulacije nastanka novega kolagena in skrčenje že obstoječega. Končni rezultat je bolj gladka koža, zmanjšane pore, koža ima boljšo teksturo, je bolj napeta in elastična. Zelo lepe rezultate dosegamo z laserskim dvigom vek in regeneracijo spodnje veke, v primeru, ko še ni indicirana kirurška korekcija vek (blefaroplastika). S posegom ne povzročimo poškodb povrhnjice kože, zato tudi ni potrebno okrevanje in takoj se lahko vključite v dnevne aktivnosti. Za čim boljši učinek svetujemo vsaj 3 obiske v 4 tednskih intervalih (enkrat mesečno). Učinki terapije se pokažejo od 4-6 mesecev po prvem postopku, izgled kože oziroma učinki zdravljena so vidni do enega leta po terapiji, kar je odvisno od starosti pacienta in količini priotnosti kolagenskih vlaken v koži.
Površinska ablacija in koagulacija kože
Ablativno lasersko zdravljenje kože z Dermablate MCL31 omogoča nadzorovano ablacijo povrhnjih plasti tkiva (nekaj deset µm debelo epidermalno plast kože) in ga uporabljamo za izboljšanje videza posameznih gub oz. za odstranjevanje benignih pigmentiranih in nepigmentiranih kožnih sprememb; seboroične keratoze, aktinične keratoze, plane bradavice, siringome, ksantelazme, lentige, dermatofibrome,..
Celjenje kože po teh postopkih zavisi od posameznika, saj vsaka oseba zdravi drugače. Zelo pomemben je tip kože (kriterij po Fitzpatricku). Rdečelasi pacienti s svetlejšo kožo imajo običajno dolgotrajno vnetno fazo, tako bo njihova koža daljše obdobje tudi rdeče obarvana.
Po teh postopkih je pri večini pacientov koža po postopku otečena, pekoča, v 14 dneh se rdečica spremeni v roza zabarvanost, v mesecu dni postane svetejše roza. V naslednjem mesecu začne roza zabarvanost izginjati. Lahko se pojavijo madeži na roza področjih. Po približno 4 mesecih se roza zabarvanost spremeni v barvo kože. Pri nekaterih pacientih, odvisno od kože, pa lahko ostane roza zabarvanost kože tudi od 6-8 mesecev.
Bistvenega pomena v obdobju zdravljena kože so kakovostna nega kože in večmesečna neizpostavljenost soncu.
POSTOPEK LIGHT & BRIGHT™
Je edinstven kombiniran postopek zdravljenja kožnih sprememb s sistemom Nordlys™Candela Medical. Za zdravljenje se uporabljajo patentiran ozkopasovnim dvojni filter SWT® in frakcioniran neablativni laser Frax 1550. Ta sistem je bistveno bolj učinkovit in varen kot vsi drugi sistemi za fotopomlajevanje.
Komu je zdravljenje namenjeno?
Pacientom z vidnimi benignimi pigmentiranimi lezijami (madeži) ali vidno razpršeno rdečico / vidnimi teleangiektazijami (kapilare) in z blagimi do zmernimi teksturalnimi kožnimi nepravilnostmi (gubice, široke pore) na obrazu, vratu, dekolteju in rokah. Zdravimo lahko vse znake staranja kože.
Rezultati
Po seriji 3 postopkov, ki se opravijo enkrat mesečno, postane pacientova koža svetlejša, bolj napeta, gladka in mehkejša.
Prednosti
Rezultati zdravljena s pomočjo svetlobe so privlačni za paciente, ki si želijo postopne izboljšave kože in svojega videza z manj tveganji. Po postopku ni izostanka od dela, ni oteklin, modric. Postopek je hiter, rezultati pa so preverjeni in vidni.
Možni stranski učinki
Pekoč občutek med postopkom. Rahla rdečica in srbenje, ki hitro izgineta; lahko nekaj ur, suha koža ali rahlo luščenje. Kožo je potrebno intenzivno mazati in zaščititi. Madeži, ki se temneje obarvajo, kar je zaželeno, izginejo postopoma.
Kaj pravijo pacienti?
”S postopki sem se znebila gubic okoli oči in izboljšala se je koža na celotnem obrazu. S tako minimalno invazivnimi postopki, so rezultati res fantastični. Izgledam 10 let mlajša!”
POSTOPEK BRIGH&SMOOTH
Kaj je postopek Bright&Smooth?
Je hibridni postopek z uporabo dveh laserskih sistemov za učinkovito zdravljenje in pomlajevanje kože. Bright&Smooth združuje frakcionirani ablativni in neablativni laser, katerih valovne dolžine ciljajo na zgornjo plast vaše kože in tkivo, ki je globlje pod površjem kože.
Postopek lahko uporabljamo na obrazu, vratu, dekolteju, lahko pa se uporablja tudi na rokah.
Za koga so postopki primerni?
Hibridni laserski postopek zdravi različne težave na površju kože, vključno z vidnimi znaki staranja in poškodbami zaradi sonca (hiperpigmentacija in druge vrste zabarvanja), neenakomeren ten kože, drobne gubice in težave s teksturo kože.
Hkrati segreva tudi tkivo pod površjem, tako sproži naravni odziv telesa na celjenje in spodbuja proizvodnjo novega kolagena za bolj čvrsto in sčasoma bolj gladko kožo. Čeprav lahko blago izboljša tonus kože ti postopki niso namenjeni zdravljenju globokih gub ali zategovanju kože.
Kakšne so prednosti in slabosti tega postopka?
Prednosti
V enem samem postopku dobite prednosti neablativnega in ablativnega laserja, s čimer izboljšate epidermalno in dermalno plast kože. Po postopku boste imeli samo nekaj dni nekaj rdečice in otekline.
Začetne rezultate, mladosten sijaj in bolj enakomerno kožo, boste lahko videli že po prvem postopku. Dolgoročni rezultati so vidni v šestih do osmih tednih, ko začnete opažati izboljšave v teksturi vaše kože in por. Rezultati zdravljena lahko trajajo tudi leto ali dve seveda ob najboljši negi in nujni zaščiti pred UV sevanjem.
Slabosti
Sam laserski postopek ni toliko boleč, ker se pred postopkom nanese anestetično kremo, so ma možne bolečine in občutek toplote po postopku.
Po postopku je koža lahko tudi teden dni rdeča, otekla in se lušči. Kljub temu lahko v tem času opravljate vsakodnevne dejavnosti, razen delo ko ste izpostavljeni UV sevanju.
Kaj morate upoštevati pred postopki Bright&Smooth?
Vsaj dva tedna pred postopkom se izogibajte izpostavljanju soncu in kakršnemu koli sončenju, vključno s samoporjavitvijo.
Na predelu zdravljenja ne uporabljajte voska, pincete ali kreme za odstranjevanje dlak
Če ste nagnjeni k herpesu, to sporočite zdravnici, ki bo opravila postopek, saj vam lahko predpiše protivirusna zdravila za zmanjšanje tveganja za izbruh.
Teden dni pred zdravljenjem prenehajte uporabljati izdelke za nego kože z aktivnimi sestavinami, kot so retinol, hidrokinon, glikolna kislina, salicilna kislina ali benzoil peroksid.
Kako poteka laserski postopek Bright&Smooth?
Tretma običajno traja od 20 do 40 minut, odvisno od velikosti predela.
Pred postopkom se na kožo, ki bo izpostavljena laserju nanese lokalni anestetik. Ko je koža pripravljena, si morate nadeti zaščitna očala in zdravnica opravi prvi del postopka z neablativnim laserjem, ki ga premika po območju zdravljenja. Potem opravi zdravnica še drugi del postopka z fracioniranim ablativnim laserjem. Med postopkom boste občutili vročino in pekoč občutek. Po postopku bo zdravnica nanesla kremo po posegu, da bo vaša koža med celjenjem ostala vlažna in zaščitena.
Koliko časa traja, da se koža po postopku pozdravi?
Čas celjenja po zdravljenju z laserskim postopkom traja nekaj dni do celega tedna, odvisno od intenzivnosti zdravljenja in odziva vaše kože.
Po tretmaju bo vaša koža še naprej čutila toploto, zlasti v prvih nekaj urah. Hladni obkladki lahko pomagajo pomiriti pekoč občutek.
V naslednjih dneh lahko pričakujete luščenje, srbenje, otekanje. Rdečina in porjavelost se bodo pojavili naslednji dan, ko se bo vaša koža začela celiti. Morebitne rjave lise na koži lahko postanejo tudi temnejše in izzvenijo v enem tednu.
Po takem laserskem postopku je izrazita oteklina lahko celo dober znak, da zdravljenje deluje. Izrazitejši vnetni odziv, dejansko pomeni boljšo stimulacijo kolagena, večjo izboljšanje elastičnosti in boljši splošni rezultat. Če ste zaskrbljeni ali če oteklina traja več kot pet dni, pa je najbolje, da kontaktirate našo ambulanto.
Oteklino in druge vnetne odzive lahko zmanjšate tudi da: