Okulistika

Suhe oči


SINDROM SUHEGA OČESA (Suho oko)
Sindrom suhega očesa oziroma suho oko je izraz za očesno obolenje, ki nastane zaradi zmanjšane količine ali spremenjene sestave solz, ki jih izločajo solzne žleze.

Simptomi sindroma suhega očesa: občutek draženja, utrujenosti oči, praskanje, zbadanje v očeh, pekoče bolečine, preobčutljivost na svetlobo, pordelost oči, občutek tujka v očesu, pa tudi prekomerno solzenje, kot odziv na razdraženo očesno površino.

Vzrokov za nastanek sindroma suhega očesa je več:


  • Starost. S staranjem žleze v očesu proizvajajo manj lipidov. Ti preprečujejo izhlapevanje solz iz očesa in pomembno vplivajo na upočasnitev izhlapevanja in sušenja solzne tekočine ter ohranjanja vlažnosti očesa. Oko tako postane hitro suho.

  • Nekatere bolezni ali kemične poškodbe očesa vodijo do sprememb posameznega sloja solznega filma. Vnetje robov vek (blefaritis) in bolezni kože, kot je na primer rosacea.

  • Ostale bolezni – diabetes, Sjogrenov sindrom, revmatoidni artritis, sistemski lupus eritematozus,….

  • Hormonske spremembe po menopavzi.

  • Zdravljenje z zdravili. Zdravila za višanje krvnega pritiska, antihistaminiki, diuretiki, antidepresivi, uspavalne tablete in tablete proti bolečinam, zdravila za blaženje simptomov prehlada, zdravila za alergijo, slabost, spanje,…

  • Bivanje v vroči, suhi klimi, v visokogorju, v dimu.

  • Večurno delo z računalnikom, tablico, pametnim telefonom, gledanje televizije, branje.

  • Uporaba kontaktnih leč.

  • Stranski učinek očesnih operacij.

  • Očesna vnetja


Zdravljenje sindroma suhega očesa
Zdravljenje sindroma suhih oči se osredotoča na obvladovanje dejavnikov, ki povzročajo suhe oči ali na izboljšanje kakovosti solz oz. preprečevanje izlivanja solz iz oči. Vsaka terapija ni primera za vsakega, zato je odločilnega pomena pregled v oftalmološki ambulanti, kjer se predvsem na osnovi pregleda lahko odloči, kaj je za vsakega posameznika najustreznejša terapija.

Najpogostejše zdravljenje je uporaba umetnih solz, ki nadomestijo pomanjkanje naravnih vlažilnih solz. Umetne solze so v tekoči obliki ali v obliki gela oz. olja, ki imajo daljše delovanje. Zdravljenje z umetnimi solzami lahko izvaja pacient sam in jih lahko uporablja kolikokrat in kolikor se mu zdi potrebno. Če vam predpiše rutino oftalmolog, je najbolje, da sledite njegovim navodilom.

Ostala zdravljenja so še: zdravila na recept za zmanjšanje vnetja vek, kapljice za nadzor vnetja roženice, vložki za vlaženje oči, ki delujejo kot umetne solze, zdravila za spodbujanje tvorbe solz, skleralne leče, sondiranje Meibomovih žlez, redna uporaba toplih obkladkov ali maske za oči, čiščenje robov vek z zdravilnimi robčki, ki uničujejo Demodexe, ki so dokazani povzročitelji blefaritisa, jemanje omega 3 prehranskih dopolnil in prehrana bogata z omega 3 maščobnimi kislinami.

V zadnjem času se za zdravljenje uporabljajo novejše terapije z zdravili in postopki.

Ker je pri bolnikih s sindromom suhega očesa največkrat vzrok bolezni proizvajanje nenormalnega maščobnega sekreta, ki je del solznega filma, za kar so odgovorne predvsem Meibomove železe, je pogosto za rešitev težav s suhim očesom, potrebno najprej normalizirati delovanje teh žlez.

V našem očesnem centru Vid zdravimo sindrom suhega očesa
poleg klasičnih protokolov tudi s kombinacijo manualnih postopkov in s pomočjo napredenega sistema svetlobne terapije s ciljem spodbuditi izločanje normalnega maščobnega sekreta iz Meibomovih žlez. Zdravljenje poteka po protokolu. V začetni fazi je potrebno opraviti 4 tretmaje (prvi, čez 15 dni, čez 45 dni in čez 75 dni).